Железнице Србије ад

Од 24. новембра брзином 200 на сат од Београда до Суботице за седамдесет минута

 

 

Председник Србије Александар Вучић обишао је 3. октобра завршне радове на станичној згради железничке станице у Суботици и најавио да ће новоизграђена деоница од Новог Сада до Суботице бити отворена 24. новембра – годину дана пре рока.

Председник је у железничку станицу у Суботици, у пратњи супруге Тамаре Вучић, стигао специјалним возом Немачких железница који се користи за тестирање новоизграђене деонице.

   

 

„Све је ово невероватно! Ускоро ћемо од Београда до Суботице стизати за сат и десет минута. Вожња од Новог Сада до Суботице траје нешто више од 40 минута. Захвалан сам нашим кинеским пријатељима јер без њиховог труда и рада не бисмо овако брзо завршили посао“, рекао је председник.

Председник је најавио да је неопходно да се обезбеде средства како би се наставило повезивање преко Ниша до Солуна и Истанбула.

„Изградњом ове пруге све се мења. Повезивањем са Будимпештом очекујемо раст броја туриста“, рекао је председник и додао да је ова пруга важна како за Суботичане тако и за Мађаре који ту живе:

„Договорили смо са Мађарима да се не стаје на граници, него да буду и једни и други цариници у Београду и у Будимпешти, како не би било чекања и дугих царинских процедура.“

„Све је рађено по највишим стандардима. Пруга је изграђена тако да неће бити буке током вожње, а станице на траси су веома добро уређене“, рекао је председник и додао да грађани ове пројекте нису могли ни да сањају:

„Није се причало о томе да ћемо бити бржи од Мађара и у извођењу радова и у припреми завршетка радова, али и да имамо бржу пругу него они који су свакако развијенији и успешнији од нас.“

   

 

„Поносан сам на све што смо направили и то је нешто што нико неће моћи да нам одузме. Ово је невероватан успех. Ово се не гради сваких годину дана. Овде је Банат, да улажемо“, рекао је председник и најавио да ће са амбасадором Кине у Србији, Његовом екселенцијом Ли Мингом, разговарати о изградњи банатске пруге од Панчева, преко Опова, Зрењанина, Милошева, па до Кикинде, али и у делу код Чоке према Суботице, чиме би се Северн Бачка и Средњи Банат спојили с Јужним Банатом и Београдом.

У обиласку завршних радова учествовали су председница Покрајинске владе Маја Гојковић, амбасадор Кине у Србији Ли Минг, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић, помоћница министра за железницу и интермодални транспорт Анита Димоски, представници железничких друштава и локалне самоуправе, извођачи радова и бројни медији.

На деоници пруге за возове великих брзина од Новог Сада до Суботице урађена је денивелација укрштања друмског и железничког саобраћаја, односно, нема путних прелаза у нивоу, већ је изграђено 30 надвожњака и 13 подвожњака. Вијадукт у Врбасу дугачак  километар и по најзахтевнији је објекат на овом делу трасе.

     

Железничка станица у Суботици налази се у самом центру и подељена је на путничку и теретну. Реконструкција станице започела је августа прошле године и обухватила је радове и на путничким и на теретним терминалима. Реконструисано је укупно 23 километра колосека и 113 скретница. Уређено је и изграђено 12 станица: Нови Сад, Сајлово, Руменка, Кисач, Змајево, Степановићево, Врбас, Мали Иђош, Жедник, Суботица, Бачка Топола, Наумовићево.

Данашњи изглед путничке зграде суботичке железничке станице представља грађевину развијене основе која се са бројним крилима и анексима, са обе стране фланкирана објектима квадратне основе, пружа дуж колосека. Фотографије прве железничке станице нису сачуване, али на старим гравирама приказана је станична зграда која се састојала из једноспратног централног дела са кровом на две воде и два приземна крила која су се пружала дуж колосека. Развој железнице у граду условио је бројне доградње, па је зграда, с временом добила садашњи облик. Већ на фотографијама из осамдесетих година види се зграда на којој је централни део исти, а крила су добила спрат.

Фотографије: www.subotica.com

Информативни лист „Пруга“